Wszystko o rattanie

Meble z rattanu są marzeniem dla każdego lubującego się w stylu ekologicznym. Decyduje o tym fakt, że rattan jest surowcem odnawialnym. Uzyskuje się go z łodygi trzcinopalmy Calamus rotang, która rośnie w lasach południowo-wschodniej Azji – w Cejlonie oraz w Indiach. Jego obecność w naszym domu, nadaje pomieszczeniom cechy egzotyki, a jednocześnie uroku, ponieważ każdy przedmiot wykonany z rattanu jest trochę inny.

Rattan jest znany również jakokalamus właściwy, palma rotangowa, rotang właściwy, trzcina hiszpańska, trzcina indyjska, trzcinopalma rotang, śmigna rotang. Kije rattanowe, wykorzystywane przy produkcji mebli, tworzy się z około trzymetrowych pędów. Ich elastyczność zapewniona jest przez wiotkość cienkich łodyg dorastających do 100 metrów, na które składają się pojedyncze włókna kapilarne. Dzięki temu można je dowolnie kształtować.

Łodygi przeznaczone są do produkcji mebli, sieci, lasek, mat oraz koszy i plecionek. Po obróbce stają się odpowiednio twarde, ale i zachowują swoją elastyczność. Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne i lekkie. Mogą występować w różnych barwach, ponieważ umożliwiają to bejce lazurowe. Spotyka się więc rattan o kolorze jasnego miodu, ciemnej oliwki i koniakowy.

Dawniej rattan był wykorzystywany do tworzenia konstrukcji szkieletów domów i wiszących mostów. Obecnie stanowi element wystroju mieszkań – wprowadza do nich osobliwy klimat, urok i ciepło. Pasuje do wnętrz urządzonych w różnym stylu, a także do ogrodów i lokali gastronomicznych. Na jego korzyść przemawia fakt, że nie jest trudny w utrzymaniu, łatwo go pielęgnować.