Meble ogrodowe z rattanu

Wiosna i lato sprzyjają przyjęciom urządzanym w ogrodach i grillowaniu. Wielogodzinne siedzenie na plastikowych krzesełkach bywa mało wygodne. Dlatego lepszym rozwiązaniem są ogrodowe meble rattanowe z poduchami. Najbardziej opłacalne jest kupno całego zestawu, w którego skład wchodzą fotele, sofa oraz stolik. Zazwyczaj są one barwy ciemnobrązowej lub koniaku. Nadają się zarówno do ogrodu, jak i na taras czy balkon.

Producenci mebli, korzystając z mody na ekologię, tworzą meble ogrodowe z imitacji rattanu, bardziej odpornego na warunki atmosferyczne. Jest to „technorattan”, a konstrukcje wykonuje się z aluminium. Takie meble są trwałe, ale lekkie. Spotyka się wiele wersji kolorystycznych plecionek. Głównie są to różne odcienie brązu, czasem jest to biel. W ogródkach piwnych na miejskich starówkach stawia się nawet fotele czarne czy zielone.

Aby wszystkie elementy ogrodu do siebie pasowały, można również zakupić doniczki z technorattanu. Taki komplet to niestety wydatek rzędu kilkuset złotych, ale cena mebli ratanowych nie powinna przekroczyć 500 zł. Koloru i ciepłej atmosfery ogrodowi dodaje się nie tylko różnymi gatunkami kwiatów, ale barwnymi poduszkami. Biel szybko się brudzi, zwłaszcza przy dzieciach i zwierzętach. Wtedy warto kupić czerwone tekstylia.

Rattan i technorattan są używane także do produkcji ogrodowych mebli zimowych. Rzadziej jest to naturalny rattan, któremu wysokie temperatury oraz wilgoć szkodzą. Częściej są to zestawy z technorattanu, odporne na zabrudzenia, w barwie antracytu. Kosztują one już dużo więcej, bo od 3000 do 6000 złotych. Jednak ci, którzy mogą sobie na nie pozwolić, korzystają z uroku rattanu, a przy pogorszeniach pogody, meble chowają do wnętrz.